"Çiftçi borç içinde!"

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu TBMM’de Tarım ve Orman Bakanlığının 2020 bütçesi üzerine yaptığı konuşmada AKP’nin tarım politikası olmadığı için çiftçinin borç içinde yüzdüğünü söyledi.

EKONOMİ - 2019-12-18 09:44:39 Bu içerik 695 kez okundu.

Konuşmasına içinde bulunduğumuz haftanın Yerli Malı Haftası olduğunu hatırlatarak başlayan Doç. Dr. Gaytancıoğlu hükümetin daha dün "sıfır gümrük"le buğday ithalatını 1 buçuk milyon tona çıkardığını belirtti.

Sağlıklı bir tarım politikasının dört ayağı olduğunu anlatan Doç. Dr. Gaytancıoğlu “Birinci ayağı, çiftçilerin ekonomik yaşantılarını iyileştirmektir. Çiftçimizin ekonomik yaşantısı mı var? Borç içerisinde yüzüyorlar. Tarlaları, traktörleri, ahırları, inekleri hepsi ipotekli.

İkinci ayağı refah düzeyini yükseltmek. Çiftçilerimiz refah içinde mi yaşıyorlar? Hayır. Üçüncü ayağı, tarımsal üretimi kamu yararına düzenlemek. Bu coğrafyada her şey yetişiyor ama siz üretimi maalesef kamu yararına düzenleyemiyorsunuz. Her şeyi ithal etmeye başladık. Türkiye ne ithal eder biliyor musunuz? Kahve ithal eder, onun dışında bir şey ithal etmez. 

"Gıda enflasyonunu kendiniz yaratıyorsunuz"

Yasayla verilmesi gereken desteği yıllardır vermiyorsunuz. Çiftçinin borcu gün geçtikçe arttı. Demek ki tarımsal üretimi de kamunun yararına düzenleyememişsiniz; üreten bir ülke gitmiş tüketen bir ülke gelmiş, ithalatçı bir ülke gelmiş. Dördüncü ayağı, tüketicileri aşırı fiyat artışlarından kurtarmaktır. ‘Gıda enflasyonu’ diyorsunuz, gıda enflasyonunu kendiniz yaratıyorsunuz.

Dünyanın hiçbir ülkesinde tarımsal üretimde elektrik bu kadar pahalı olmaz, dünyanın hiçbir ülkesinde tarımda kullanılan girdiler; gübre, ilaç, mazot, tohum, yem pahalı olmaz. Siz bunların fiyatlarını artırıyorsunuz, artırmanız gereken ürün fiyatlarını nedense artırmıyorsunuz” diye konuştu.

"Para mı yok?"

“2018'in buzağı desteklerini niye ödemiyorsunuz, para mı yok?” sorusunu soran Doç. Dr. Gaytancıoğlu, “Bu kadar da olmaz yani! Ondan sonra et ithalatı yapıyorsunuz. Şimdi diyorsunuz ki: ‘2020 de vallahi billahi yapmayacağız.’ Yapmayacaksınız tabii. Doldurdunuz her tarafı, depolar dolu, stoklar dolu; insanlar artık yemekten vazgeçti, tüketmekten vazgeçti” dedi.

"Eyvah, ne sıkıntısı var?"

Tarım politikalarının günübirlik olduğuna dikkat çekerek Bakanlığın "Eyvah, ne sıkıntısı var? Buğday sıkıntısı var, hemen ithalat yapalım" anlayışıyla hareket ettiğini oysaki "Bu ülkede buğday ekim alanları neden azaldı, neden ben sulama altyapısını güçlendiremiyorum?" diye sorular sorup bunlara uygun politikalar üretmesi gerektiğini ifade etti.

Atatürk köylüye milletin efendisi dediğini ancak AKP’nin efendiyi sefil hâle getirdiğine vurgu yapan Doç. Dr. Gaytancıoğlu Ziraat mühendisi, veteriner ve tekniker atamalarının yapılmasını isteyerek,  "Genç Çiftçi Projesi" ile dağıtılan hayvanların hastalıklı çıktığını hükümetin tarım politikasının da iflas ettiğini dile getirdi. 

DİĞER HABERLER