İŞÇİLER YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ!

İŞÇİLER YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ!

İşçiler yoğun ilgi gösterdi! Bağımsız Tekstil İşçileri Sendikası ve Bağımsız Metal İşçileri Sendikası Çerkezköy Temsilciliğinde 29.01.2017 pazar günü işçi eğitimlerinin 3. dersi saat:14:00-17:00 arasında gerçekleştirildi. İşçi sağlığımızı Nasıl Koruyacağız? İş güvenliğimizi nasıl sağlayacağız konulu eğitime; Çerkezköy ve Çorlu başta olmak üzere Tekirdağ'ın farklı ilçelerindeki fabrikalarda çalışan bir çok işçinin katıldı.

ÇERKEZKÖY - 2017-02-01 12:12:54 Bu içerik 1452 kez okundu.

Toplantı İş güvenliği Uzmanı Serpil Kemalbay'ın sunumunun ardından sinevizyon izlenerek iş güvenliği hakkında işçilerin bilinçlenmesi sağlandı. Eğitime katılan işçiler iş yerlerinde yaşadıkları işçi sağlığı ve güvenliği konularında eksikleri belirtiler. İş yerlerinde alınmayan önlemler sonucunda yaşanan iş kazaları ve meslek hastalıkları konusunda örnekler verildi. İş yerlerinde iş güvenliği kurullarının kağıt üzerinde olduğu ve birçok işçi bu kurulların kağıt üzerinde kaldığı söyledi. Aynı zamanda İş güvenliği uzmanlarının yaptırım gücünün fazla etkili olmadığını belirttiler. İşçi sağlının önemi konusunda iş yerlerinde çalışmaların eksik kaldığı belirtildi.

'1970 İŞÇİ İŞ CİNAYETLERİNE KURBAN OLDU'

2016 yılında 1970 işçi iş cinayetlerinde kurban olduğunun vurgusu yapıldı. Özellikle Çerkezköy'de ve çorluda bulanan fabrikalarda iş kazasının ve meslek hastalıklarının çoğaldığı belirtildi.
Basaş Ambalaj isimli fabrikada çalışırken 2014 yılında gerçekleşen iş cinayetinde hayatını kaybeden Satiye Gür'ün davası hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Kalıp San fabrikasında alınmayan işçi sağlığı ve güvenliği önlemleri sonucunda birçok iş kazası olduğuna dikkat çekilerek bu fabrikada iş kazası geçirmeden önce sendikamıza ekonomik talepleriyle müracaat eden yaklaşık 20 işçiye sendikamız tarafından ciddi oranda iş kazası geçirme riski altında oldukları belirtilerek derhal sendikaya üye olmaları ve sendikal çalışma başlatılması önerilmişti. Ancak işçiler sendikaya üye olmayarak ayrılmalarının ardından bir şiçi iki kolunu birden iş kazası sonucunda kaybetmişti. Sendika tarafından böyle önemli iş güvenliği ihlalleri olması halinde işçilere 6331 sayılı iş güvenliği kanununun 13 maddesinde belirtilen çalışmaktan kaçınma haklarının olduğu ve bu haklarını kullanmaları gerektiği hatırlatıldı.
Aynı fabrikada çalışan bir başka işçi sol bileğinin kaybettiği hayatı boyunca eksik yaşayacağını belirtti. Kalıp San dan dan gelen işçiler sendikamızdan bundan sonraki süreçte isig konusunda birlikte mücadele edeceğini belirtti.

batis-bamis

Aloha tekstilde işçilerin ölümüyle sonuçlanan iş cinayeti nasıl alınmayan önlemler sonucunda yaşandığını. İş yeri sahibinin işlenen iş cinayetinden dolayı cezalandırılmadığı, işçilerin hayatının ne kadar ucuz olduğunu bildirdi.Ciddi kazaların olmasına rağmen yetkililerin gerekli denetimin yapılmadığını bildirildi. Bu iş cinayetlerinin önlenebilmesinin gayet mümkün olduğunun vurgusu yapıldı. Eğitime katılan Avukatımız Sevgi Evren işçilerin iş kanunundan ve iş güvenliği kanunundan doğan haklarını anlattı. Eğitimin sonunda İşçiler bu eğitimlerin çok yaralı olduğunu belirtti. İşçilerin böyle güzel eğitimlere katıldıkça daha bilgili olacaklarını bu eğitimler sayesinde iş yerlerinde iş cinayetleri ve meslek hastalıklarının azalacağı belirtildi. Daha sonra işçiler BATİS &BAMİS ÇERKEZKÖY Temsilciliğinden ayrıldılar.

bamis-batis

DİĞER HABERLER