Kronik yorgunluk sendromu nedir?

Kronik yorgunluk sendromu nedir?

Yeterli süre uyusanız da, uyandığınızda yorgun kalkıyorsunuz, gün içinde enerji düşüklüğünüz var, depresif durumdasınız ve isteksizlik var.

SAĞLIK - 2019-02-10 10:53:11 Bu içerik 834 kez okundu.

Kronik yorgunluk sendromu nedir? Lüleburgaz Tıp Merkezinden Dr. Metin Küçük kronik yorgunluk sendromuyla ilgili şu açıklamada bulundu: " Yeterli süre uyusanız da, uyandığınızda yorgun kalkıyorsunuz, gün içinde enerji düşüklüğünüz var, depresif durumdasınız ve isteksizlik var. Bunun üstüne kas-eklem ağrıları, unutkanlık, odaklanamama, öğrenme güçlüğü, libido kaybı, cinsel fonksiyon bozuklukları da ekleniyorsa, bu durum aylarca sürüyorsa size bir haberim var; müjde! Kronik yorgunluk sendromuna sahipsiniz. 

Kronik yorgunluk sendromu günümüzde sık rastlanılan durumlardan biri ve özellikle büyük şehirlerde yaşayan kişilerde görülüyor. Nedenleri belki de yüzlerce, ama temel patoloji, hücrenin içinde bulunan mitokondri dediğimiz bir organelin fonksiyon kaybı.

Mitokondri hücrelerimizin içinde bulunan ve tüm enerjimizi üreten adeta bir enerji santrali. İçinde birçok kimyasal ve metabolik reaksiyon gerçekleşiyor. Enerji üretimi için birçok enzim, vitamin, mineral ve genler de devrede. Aldığımız toksinler, yanlış beslenme ve yaşam alışkanlıklarıyla, genetik polimorfizm (yatkınlık) ile bu sayılan enzimler ve diğer mediatörler mitokondri içinde görevlerini tam yerine getiremiyor, ayrıca serbest radikal hasarıyla mitokondri de hasara uğruyor.

Bu şekilde, üretilen az miktardaki enerji yaşamsal fonksiyonlar için kullanılırken, diğer fonksiyonlar için enerji sağlanmasında kısıtlamaya gidiliyor.

Sonuç, yukarıda bahsettiğim şikayetler gelişiyor. Bunun daha ileri hali ise nörodejeneratif hastalıklar (MS, Alzheimer vs), depresyon, diabet, kalp-damar hastalıkları ve daha birçok kronik hastalık.

Mitokondriyi tam fonksiyonel hale getirdiğimizde, bu bulguların ortadan kalktığını görüyoruz, hem de kısa sürede. Ancak hemen belirteyim, soracaksınız mitokondriyi nasıl fonksiyonel hale getireceğiz diye. Herkes için bu farklı ve birisi için geçerli olan diğeri için geçerli değil.

DİĞER HABERLER