Toplu taşımada sağlıklı kalma rehberi!

Toplu taşımada sağlıklı kalma rehberi!

Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde yaşayanların işlerine en hızlı şekilde ulaşmak için kullandıkları metro, metrobüs, tramvay, vapur, otobüs gibi toplu taşıma araçları, havaların soğumasıyla birlikte pek çok hastalığın yayılma alanı da oluyor.

SAĞLIK - 2019-02-19 17:05:20 Bu içerik 739 kez okundu.

Toplu taşımada sağlıklı kalma rehberi! İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Burcu Raylaz’la toplu taşıma araçlarını kullananların sağlıklarını korumak adına dikkat etmesi gerekenleri konuştuk…

Havaların soğumasıyla birlikte kapalı ve kalabalık ortamlarda geçirilen sürenin arttığını dile getiren Uzm. Dr. Burcu Raylaz; ‘Kapalı ortamların yanı sıra trafik yoğunluğundaki artışla toplu taşıma araçlarında geçirilen süre de artış gösterir.

Metrekare başına düşen insan sayısının planlananın çok üzerinde olduğu metrobüsler başta olmak üzere; toplu ulaşım araçları, okul, sinema, tiyatro, alışveriş merkezi gibi insanların toplu olarak bulunduğu yerler, hem solunum hem de deri yoluyla bulaşabilen hastalıklar açısından risk oluşturur.

Toplu taşıma araçları ulaşım kolaylığı ve rahatlığının yanı sıra doğa dostudur. Ancak damlacık enfeksiyonu ile bulaşabilen hastalıkların bulaşmasını kolaylaştırırken; salgınların da önemli kaynaklarının başında gelir.

Grip, öksüren, burnu akan, milyarlarca bakteri/virüs taşıyan binlerce insanın kullandığı toplu taşıma araçlarında hava sirkülasyonu yeterince olmadığı için havalandırma ne kadar çalışsa da virüsler havada asılı kalır ve salgın hastalıkların yayılmasına sebep olabilir’ açıklamasında bulundu.

DİĞER HABERLER