Sağlıklı beslenme nedir?

Sağlıklı beslenme nedir?

Sağlıklı Beslenme Nedir? Günlük olarak protein, karbonhidrat, yağ, mineral ve vitaminler bakımından zengin gıdaların vücudumuzun ihtiyacı kadar tüketilmesine sağlıklı beslenme denir.

SAĞLIK - 2019-12-09 11:32:12 Bu içerik 480 kez okundu.

Özel Bir Nefes Hastanesi Diyetisyen Utku Begüm Öztürkler sağlıklı beslenme hakkında önemli bilgiler verdi. Sağlıklı Beslenme Önerileri · Şekerli ve gazlı içecekler tüketilmemelidir. · İşlenmiş (hazır) gıdalardan uzak durulmalıdır. · Bağırsak dostu lifli gıdalar ve probiyotiklere günlük beslenmede yer verilmelidir. ·Tahıl ürünlerinde beyaz undan yapılanların yerine esmer undan yapılan ürünler tercih edilmelidir.

Haftada 1-2 kez kurubaklagiller tüketilmelidir. ·Et ve kıyma ile yapılan yemeklere ayrıca yağ eklenmemelidir. ·Pişirme yöntemi olarak kızartma tercih edilmemelidir. Kızartma yerine fırında, haşlama, ızgara gibi sağlıklı pişirme yöntemleri tercih edilmelidir. ·Meyve-sebzeler günlük beslenmede yerini almalıdır.

Şeker tüketimi minimum seviyeye indirilmelidir. ·Tuz tüketimini azaltılmalı, katkı maddelerinde de tuz olduğu unutulmamalıdır. · Kalsiyum, C vitamini ve demir yönünden zengin beslenmeye özen gösterilmelidir.

Yiyecek ve içecekleri satın almadan önce mutlaka içerik etiketleri okunmalıdır ve son kullanma tarihleri kontrol edilmelidir. Günde kilo başına 30-35 ml su tüketilmelidir.

DİĞER HABERLER