Ağır metallerden nasıl korunuruz?

Ağır metallerden nasıl korunuruz?

Özel Lüleburgaz Tıp Merkezi tarafından ağır metallerden korunma yolları hakkında önemli bilgilendirmeler yapıldı. 

SAĞLIK - 2019-12-27 10:59:05 Bu içerik 2454 kez okundu.

Ağır metallerden korunabilmek adına öncelikli olarak maruziyetimizi azaltmak gerekli. Bunun için de yapılabileceklerin başında sigaranın bırakılması geliyor. Kadmiyum, alüminyum ve kurşun gibi ağır metalleri içeren sigarayı kullanıyorsanız bırakmanız, sekonder etkilenim mağduru olmamak adına sigara tüketilen ortamlarda bulunmamanız sağlığınız için faydalı olacaktır.

Eğer dişlerinizde amalgam dolgu varsa, diş hekiminizden bunları değiştirmesini isteyebilirsiniz, eğer muayene ve görüntüleme yöntemi sonucunda doktorunuz değişime karar verirse, bunun protokole uygun olarak gerçekleşmesi gerekir.

Mutfakta dikkat edilebilecek konulara geçersek, alüminyum folyoyu ısıyla temas edecek şekilde fırında ya da ocakta kullanımından kaçınmak gerekiyor, çünkü ısıyla temas eden alüminyum yemeğe karışacaktır. Mümkünse hiç kullanmamak en iyisi.

Bir balık ne kadar büyükse o kadar çok ağır metal, özellikle de cıva içerir. Bu nedenle ton balığılevrek gibi büyük balıkların tüketimini sınırlamak gerekli, daha çok hamsisardalya gibi küçük balıkları tüketmek ağır metal birikiminden kaçınmak adına doğru olacaktır. Ayrıca balık yağı kullanırken, aldığınız omega 3 kaynağının ağır metallerden arındırılmış olup olmadığını kontrol etmek de önemlidir

Yıllardır süregelen balıktan sonra tahin helvası tüketimimizin de sebebi aslında bu ağır metal etkisini azaltmaktır. Helva içerisinde bulunan tahin, vücuda alınan ağır metaller ve bazı ilaçların yarattığı toksinlere karşı koruma sağlar. Doğal, GDO’suz susamdan yapılan tahin ya da susam ezmesi balık yedikten sonra tüketilebilir.

Vücudumuzu temizlemenin en güzel ve basit yolu, bol su tüketmekten geçiyor. Ayrıca maydanoz da vücudumuzdaki ağır metallere güçlü bir şekilde bağlanır ve onları dışarı atar, bu nedenle maydanoza beslenmemizde daha fazla yer verebiliriz. Karaciğer dostu olarak bilinen enginar ve kolinden zengin karnabahar da mutfağımızda daha fazla yeri hak ediyor.

DİĞER HABERLER