Lüleburgaz Tıp Merkezinden migren açıklaması!

Lüleburgaz Tıp Merkezinden migren açıklaması!

Lüleburgaz Tıp Merkezinden migren açıklaması! Lüleburgaz Tıp Merkezi çağın en sık rastlanan sağlık sorunlarından biri olan migren hakkında açıklamada bulundu.

LÜLEBURGAZ - 2020-01-28 10:21:39 Bu içerik 560 kez okundu.

Lüleburgaz Tıp Merkezinden migrenle ilgili önemli bilgilere yer verilirken, migren belirtilerinin neler olduğu hakkında da bilgi aktarımı sağlandı.

Migren Nedir?

Eğer baş ağrınız ataklar halinde ortaya çıkıyorsa bu ağrıya migren ağrısı diyebiliriz. Migren atakları kiminde yılda 1-2 defa, kiminde ise ay içerisinde defalarca görülebiliyor. Migren ağrılarının çoğunun çok şiddetli seyrettiğini söyleyebiliriz.

Migren ağrılarını şiddetli baş ağrısı olmasının dışında diğer ağrılarından ayırt eden en önemli özellikle ise ağrı ile birlikte ortaya çıkan bulantı, ses ve ışığa duyarlılıktır. Migren ağrısı olanlar baş ağrına eşlik eden bu rahatsızlıklar nedeniyle günlük işlerini tamamlamakta zorlanırlar. Yine de tam bir migren tanısı koymak için uzun bir süreç ve uzman doktor kontrolü çok önemlidir.

Migren Belirtileri

Migrenin en büyük belirtisi şiddetli baş ağrısıdır. Migren baş ağrısı o kadar şiddetlidir ki; bir fonksiyonun yapılmasını etkileyebilir veya kişiyi yetersiz hale getirerek yatak istirahatini zorunlu kılar. Migren belirtilerinden biri de tek taraflı baş ağrısıdır.

Zaman zaman taraf değiştirebilen bu tek taraflı baş ağrılarında genel de bir yarıma diğer yarımdan daha fazla eğilimi vardır. Migrende baş ağrısı sıklıkla şakaklarda ve bazen göz veya gözün arkasında yerleşir. Alın, başın arka tarafı ve kulağın hemen arkası migren baş ağrısının en çok görüldüğü yerlerdir.

DİĞER HABERLER