Çin'deki Türk vatandaşları Ankara'da!

Çin'deki Türk vatandaşları Ankara'da!

Yeni Koronavirüs salgınının yaşandığı Çin’in Wuhan kentinden tahliye edilen 42 kişiyi taşıyan askeri uçak, Ankara’ya indi. Yolcuları karşılayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, havalimanında bir açıklama yaptı.

GÜNDEM - 2020-02-03 08:45:21 Bu içerik 845 kez okundu.

Basın mensuplarına konuşan Bakan Koca, “Aileleriyle birlikte 32 Türk, 6 Azerbaycan, 3 Gürcistan, 1 Arnavutluk vatandaşı olmak üzere 42 kişi Türkiye’ye getirildi.

Yolcularımızın hiçbirisinde, yolda dahil olmak üzere, hastalık belirtisi, herhangi bir şüphe yok. Zekai Tahir Burak Hastanesinde tüm ortam hazırlandı. Dünyada bir ilk her hasta bir odada 14 gün gözetim altında olacak. Kalacakları her gün numuneleri alınacak, atıklar tıbbi atık olarak değerlendirilecek.

Devletimizin güçlü olduğunun, dünyanın neresinde olursa olsun hiçbir vatandaşımızı yalnız bırakmayacağımızın altını çizmek istiyorum” şeklinde konuştu.

“Cumhurbaşkanımız arayıp bilgi aldı”

Sağlık Bakanı Koca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisini arayarak inen yolcuların sağlık durumu hakkında bilgi aldığını söyledi. Sağlık Bakanlığınca planlanan tahliye operasyonu için ambulansa çevrilen Türk Silahlı Kuvvetlerine ait A400 M tipi askeri kargo uçağı, yaklaşık 32 saatlik tahliye operasyonunun ardından, alınan tedbirler çerçevesinde Etimesgut Askeri Havalimanında hangarların arkasındaki en uzak alana çekildi.

“Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesine Kaldırılacak”

Uçaktaki 32 Türk, 6 Azerbaycan, 3 Gürcistan ve bir Arnavutluk vatandaşı olmak üzere 42 yolcu ile mürettebat, teknik ekip ve sağlık personelinden oluşan toplam 62 kişi, 17 ambulans ile Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesi’ne götürülecek.

‘Koca Yusuf’ arındırılacak

Uçak ile içinde bulunan malzemeler de Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) uzmanlarınca arındırma işlemine tabi tutulacak.

KBRN gaz maskesi ve KBRN kıyafeti giymiş personel tarafından özel kimyasallar ve teçhizat kullanılarak, uçağın iç ve dış arındırma işlemleri yapılacak. Sonrasında da meydana kurulan KBRN Dekontaminasyon Çadırı’nda her uçak personeli için tek tek arındırma işlemi gerçekleştirilecek.

14 gün kontrolde tutulacaklar

Uçakta bulunanlar, 14 gün boyunca tek kişilik odalarda gözlem altında tutulacak ve 3 günde bir her birinin tetkikleri yapılacak. Yemek dahil tüm hizmetler tek kullanımlık malzemelerle verilecek ve tüm atıkları tıbbi atık olarak değerlendirilip özel poşetlerle atılacak. (SAĞLIK BAKANLIĞI)

DİĞER HABERLER